Zapraszamy na zdalne szkolenie:
Sygnaliści w szkolnictwie wyższym i instytutach badawczych.
Wprawdzie z dużym opóźnieniem, ale uchwalając 14 czerwca 2024 roku ustawę o ochronie sygnalistów, Polska jako państwo członkowskie Unii Europejskiej implementowała do krajowego porządku prawnego rozwiązania zawarte w dyrektywie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937 z 23.10.2019 r. w sprawie ochrony sygnalistów, czyli osób zgłaszających naruszenie prawa Unii. Wejście w życie nowych regulacji oznacza de facto stworzenie nowego systemu zgłaszania nieprawidłowości, w którym istotną rolę odgrywać będą nie tylko sygnaliści, ale także procedury, których stworzenie jest obowiązkiem wielu podmiotów zarówno publicznych jak i prywatnych. Między innymi tego jak prawidłowo zrealizować ten obowiązek a także jak postępować w przypadku dokonania zgłoszenia przez sygnalistę dotyczyć będzie webinarium, na które zaprasza prowadzący – dr Patryk Kuzior. Poruszone na szkoleniu zagadnienia pozwolą też uporządkować wiedzę o tym, kto może wystąpić w roli sygnalisty i jaki jest zakres ochrony osoby zgłaszającej, jakich naruszeń prawa mogą dotyczyć zgłoszenia a także jaka jest relacja ustawy do innych regulacji, na podstawie których zgłaszane są nieprawidłowości.
Webinarium, na które zaprasza prowadzący – dr Patryk Kuzior – ma pomóc uporządkować wiedzę w tej materii i ułatwić zarówno zrozumienie istoty roli sygnalistów jak i wdrożenia odpowiednich narzędzi w uczelniach i instytutach badawczych.
Szkolenie jest bezpłatne i kierowane tylko do członków organizacji związkowych funkcjonujących na uczelniach wyższych i instytutach badawczych w Polsce zrzeszonych w Krajowej Sekcji Nauki. Szkolenie poprowadzi dr Patryk Kuzior, adiunkt w Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej, wieloletni pracownik administracji rządowej i samorządowej zatrudniony na stanowiskach związanych ze stosowaniem prawa, w tym na wyższych stanowiskach kierowniczych. Uczestniczył w pracach różnych gremiów doradczych funkcjonujących przy organach administracji publicznej, pracował jako ekspert dla Ministerstwa Sprawiedliwości oraz Europejskiego Kolegium Policyjnego (CEPOL). Autor wielu publikacji naukowych i fachowych, w tym także współautor komentarzy do Karty Nauczyciela, ustawy o pracownikach samorządowych oraz ustawy o systemie oświaty. W 2012 r. uhonorowany Medalem Komisji Edukacji Narodowej za wkład w rozwój oraz prawidłowe stosowanie prawa oświatowego.
Szkolenie odbędzie się w formie zdalnej, na platformie ZOOM 26.11.2024, rozpocznie się o godzinie 9:00 i będzie trwało ok. 3 godzin.
Link do rejestracji: https://forms.office.com/e/K9jbcTV7LN?origin=lprLink
Wszyscy uczestnicy szkolenia otrzymają zaświadczenie o uczestnictwie – zaświadczenie zostanie wydane przez Krajową Sekcję Nauki.
W razie pytań prosimy o kontakt pod adresem:
Z poważaniem
Krzysztof Pszczółka
Z wyrazami szacunku